Ημερίδα επαγγελματικού προσανατολισμού

Την Τρίτη 16 Απριλίου και ώρα 11.30’ π.μ., στο Συνεδριακό Κέντρο Διάσελο το Σχολείο μας οργάνωσε  Ημερίδα Σχολικού Προσανατολισμού με θέμα «Μάθηση & Επάγγελμα: Τα στάδια μιας στοχευμένης επιλογής» και με κεντρικό ομιλητή τον κ. Χρυσόστομο Καπέτη, Διδάκτορα και μέλος του διδακτικού προσωπικού του τμήματος Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Ο κ. Καπέτης παρουσίασε το προφίλ των τεσσάρων επιστημονικών πεδίων, με αναφορές στα προγράμματα σπουδών, τις επαγγελματικές διεξόδους και τα επαγγελματικά δικαιώματα. Επισήμανε σημεία ιδιαίτερης προσοχής στη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου. Σημαντική και ξεχωριστή ήταν η αναφορά στο ρόλο της προσωπικότητας για μια επιτυχημένη επαγγελματική σταδιοδρομία, καθώς και στη σημασία των δεξιοτήτων στην σύγχρονη αγορά εργασίας.

Την Ημερίδα παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον οι μαθητές και μαθήτριες όλων των Τάξεων του Σχολείου μας, όπως και της Γ’ Τάξης του Γυμνασίου Μετσόβου.