Εκδρομή σε Θεσσαλονίκη – Βεργίνα

Στις 15 Δεκεμβρίου 2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε την καθιερωμένη τα τελευταία χρόνια εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη. Η πρώτη στάση για φέτος στους βασιλικούς τάφους της Βεργίνας (αρχαίες Αίγες) που μας ταξίδεψαν στο ξακουστό Βασίλειο της Μακεδονίας, εδώ που έζησε και πέθανε ο βασιλιάς της Μακεδονίας Φίλιππος Β’, εδώ που στέφθηκε βασιλιάς ο γιος του, ο Μέγας Αλέξανδρος, λίγο πριν ξεκινήσει το χτίσιμο της θρυλικής του αυτοκρατορίας.

Οι βασιλικοί τάφοι, που ανακαλύφθηκαν το 1970 και πλέον αποτελούν μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO, βρίσκονται στο εσωτερικό ενός καλυμμένου με γρασίδι λόφου, μιμούμενοι τον αυθεντικό ταφικό τύμβο.

Μετά το νοερό αυτό ταξίδι στο Βασίλειο της Μακεδονίας οι μαθητές και οι μαθήτριές μας απόλαυσαν την πρωτεύουσα της Μακεδονίας. Επισκεφθήκαμε την εκκλησία του Αγίου Δημητρίου, Πολιούχου της Θεσσαλονίκης, περιηγηθήκαμε το κέντρο της πόλης και απολαύσαμε τη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα της Πλατείας Αριστοτέλους.