Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής «Αριστοτέλης» 2024

Ο εν λόγω διαγωνισμός γίνεται με τους ίδιους, περίπου, όρους των «Πανελληνίων Εξετάσεων». Από εφέτος όμως, οι δύο φάσεις του Διαγωνισμού για  τις μαθήτριες και μαθητές της Γ΄ Λυκείου μετατίθενται χρονικά πιο νωρίς, έτσι ώστε η συγκρότηση της ομάδας συμμετοχής στην Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2024 να έχει ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος του Ιανουαρίου 2024. Σημειώνεται ότι δικαίωμα συμμετοχής στον Διαγωνισμό της Γ΄ τάξης έχουν και μαθητές και μαθήτριες που φοιτούν και στις μικρότερες τάξεις του Λυκείου.

Η ημερομηνία, λοιπόν, διεξαγωγής της πρώτης φάσης του ενδοσχολικού Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής “Αριστοτέλης” 2024 για τους/τις μαθητές/τριες της Γ’ Λυκείου έχει προσδιοριστεί για τις 8 Δεκεμβρίου 2023, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11.00 έως 14.00. Αντιστοίχως, η προθεσμία υποβολής αιτήσεων συμμετοχής των μαθητών/τριών στα λύκεια παρατείνεται μέχρι την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023. Επισημαίνεται ότι τα Λύκεια που θα δηλώσουν συμμετοχή στους Διαγωνισμούς (μέσω της αντίστοιχης φόρμας), θα πρέπει να ενημερώσουν και την οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία υπάγονται.

Δείτε την ύλη του διαγωνισμού.