Αγιασμός σχ. έτους 2023-24

Το πρώτο κουδούνι χτύπησε το πρωί της Δευτέρας 11-9-2023, σηματοδοτώντας την επιστροφή των μαθητών/τριών στα θρανία και την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Στις 10:30 π.μ. τελέστηκε ο καθιερωμένος αγιασμός με την παρουσία του Δημάρχου Μετσόβου κ. Τζαφέα Κων/νου, της Διευθύντριας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων κας Λογοθέτη Σταματούλας, του Συμβούλου Εκπαίδευσης κ. Γεωργόπουλου Ιωάννη Παιδαγωγικά κι Επιστημονικά Υπευθύνου των σχολείων του Μετσόβου, καθώς και του Προέδρου της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Μετσόβου κ. Τσιρώνη Πασχάλη.  Έγινε ανάγνωση των μηνυμάτων της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, ενώ σύντομο χαιρετισμό και θερμές ευχές για μια δημιουργική και καρποφόρα σχολική χρονιά απηύθυναν τόσο η κα Λογοθέτη όσο και ο κ. Τζαφέας. Το καλωσόρισμα για τα τρία σχολεία απηύθυνε η Διευθύντρια του Γυμνασίου κα Νάκου Χριστίνα.

Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα και τη λειτουργία του σχολείου και παρέλαβαν τα βιβλία τους.

Δείτε φωτογραφίες από τον φετινό αγιασμό: