Quiz οικονομικών γνώσεων

Πρόκειται για μία νέα πρωτοβουλία της Οικονομικής Ολυμπιάδας για την προώθηση του οικονομικού εγγραμματισμού με τη συγχρηματοδότηση του Προγράμματος Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Πέρα από τον διαγωνισμό της Οικονομικής Ολυμπιάδας, είναι σημαντικό να βελτιώνει κανείς τις οικονομικές του γνώσεις. Το Quiz Οικονομικών είναι άμεσα διαθέσιμο από οπουδήποτε και ανά πάσα στιγμή μέσω υπολογιστή, τάμπλετ ή ακόμα και ενός έξυπνου κινητού τηλεφώνου.

Η εν λόγω ιστοσελίδα απευθύνεται:

– σε μαθητές και μαθήτριες Λυκείου – είναι ένας διαδραστικός τρόπος για να αποκτήσουν νέες γνώσεις ή να εμβαθύνουν στις γνώσεις που ήδη κατέχουν και

στον καθένα και την καθεμιά ανεξαρτήτως μορφωτικού επιπέδου – είναι μια πρωτοβουλία που μας ενθαρρύνει να δοκιμάσουμε με ευχάριστο τρόπο τις οικονομικές μας γνώσεις και τον τρόπο που λειτουργεί η οικονομία.

Κάθε μήνα θα βραβεύονται οι συμμετέχοντες που θα πετυχαίνουν τις καλύτερες επιδόσεις στον καλύτερο χρόνο και τα σχολεία με τη μεγαλύτερη συμμετοχή.